top of page
  • תמונת הסופר/תחוות נאחת רוח

בריכות אקולוגיות: איך זה מועיל למערכת האקולוגית של החווה שלנו

עודכן: 25 בדצמ׳ 2023

בחווה שלנו, אנו משתדלים לייצר מארג אקולוגי מגוון אשר מיטיב עם הסביבה שלנו. אחד המרכיבים המרכזיים בכך הוא שילוב בריכות אקולוגיות ברחבי החווה שלנו. בריכות אלו מוסיפות יתרונות המשתרעים הרבה מעבר לפן הוויזואלי והאסתטי שלהן. בואו נראה כיצד בריכות אקולוגיות תורמות לבריאות ולחיוניות של המערכת האקולוגית שבחווה שלנו.

 

שיפור המגוון הביולוגי

 

בריכות אקולוגיות ממלאות תפקיד מכריע בשיפור המגוון הביולוגי בחווה שלנו. בתי גידול מימיים אלה מספקים סביבה חיה ופעילה למגוון רחב של מיני צמחים ובעלי חיים. מצמחי מים מקומיים ועד חרקים ודו-חיים מועילים, בריכות אלה משמשות כמערכות אקולוגיות משגשגות בפני עצמן. על ידי טיפוח מארג עשיר של חיים, בריכות אקולוגיות תורמות לחוסן הכללי ולאיזון של הסביבה הטבעית אצלנו בחווה.

 


בריכה אקולוגית בחוות נאח״ת רוח
בריכה אקולוגית בחווה שלנו


מעגליות אקולוגית וטבעית

 

נוכחותן של בריכות אקולוגיות מאפשרת מחזור טבעי של חומרים מזינים במערכת האקולוגית של החווה שלנו. כאשר חומר אורגני מצטבר בתוך הבריכות, הוא עובר פירוק ומשחרר חומרי הזנה יקרי ערך המעשירים את הקרקע שמסביב. תהליך זה תומך בבריאות ובפוריות של הצמחים הניזונים ממימי הבריכה.

 

בית גידול למגוון ביולוגי רחב

 

בריכות אקולוגיות משמשות כבתי גידול חיוניים לבעלי חיים שונים שבסביבתנו. מקורות המים החיים מושכים מגוון רחב של בע״ח, ומספקים מי שתייה חיוניים, בעיקר בעונות החמות. מציפורים ויונקים קטנים ועד זוחלים ודו-חיים, לדוגמא: הדבורים באות בקיץ מהכוורות שלנו ושותות בבטחה מהנחל הזורם. נוכחותן של בריכות אקולוגיות משפרת את המגוון הביולוגי הכולל של החווה שלנו, ויוצרת איזון הרמוני.

 

הדברה טבעית בעזרת בריכות אקולוגיות

 

על ידי טיפוח מערכות אקולוגיות מגוונות ומאוזנות, בריכות אקולוגיות תורמות להדברה טבעית בחווה שלנו. חרקים מועילים, כמו שפיריות, נמשכים לבריכות המים, שם הם ממלאים תפקיד מכריע בשמירה על אוכלוסיות מזיקים. צורה טבעית זו של הדברה מפחיתה את ההסתמכות שלנו על חומרי הדברה מעשי ידי אדם, בהתאם למחויבות שלנו לשיטות בנות קיימא ומודעות לסביבה.

 

יצירת מיקרו-אקלים

 

נוכחותן של בריכות אקולוגיות משפיעה על המיקרו אקלים של החווה שלנו, ויוצרת שינויים מקומיים בטמפרטורה ובלחות. השפעות מיקרו-אקלימיות אלה יכולות להשפיע לטובה על חיי הצמחים הסובבים אותן, ולספק תנאים אופטימליים לשגשוגם של מינים מסוימים. לכן באזור המים נשתלו עצים וצמחים טרופיים (פפאיה ובננה). על ידי שילוב של בריכות אקולוגיות ברחבי החווה, אנו יכולים ליצור מיקרו אקלים התומך במגוון רחב של מיני צמחים, ולהעשיר עוד יותר את המגוון הבוטני שסביבנו.

 

מרכיבי הבריכה אקולוגית


הבריכות האקולוגיות מתוכננות לפעול כמערכות אקולוגיות המקיימות את עצמן, תוך רתימת תהליכים טבעיים לשמירה על איכות המים והאיזון האקולוגי. מערכת זו כוללת מגוון של אלמנטים, שכל אחד מהם הוא מרכיב חשוב ביצירת הגיוון האקולוגי.

 

סירקולציה וסינון מים: לב הבריכות האקולוגיות שלנו טמון במערכת זרימת המים המופעלת באמצעות משאבה, השומרת על זרימה רציפה של מים, מקדמת חמצן ומונעת מצב של מים עומדים. המים עוברים דרך סדרה של מנגנוני סינון טבעיים, כולל פילטר תת קרקעי (חבית עם שכבות חצץ בגדלים שונים), צמחי מים ומיקרואורגניזמים מועילים, אשר ביחד מטהרים את המים ומסירים חומרים מזינים עודפים, מה שמבטיח תנאים אופטימליים לחיים ימיים.

 

בריכה עליונה (ווטלנד): בבריכה האקולוגית שלנו קיימת בריכה עליונה, שנועדה לחקות מאפיינים של אזור ביצות טבעי. חלק זה של הבריכה משמש כאזור סינון ביולוגי, שבו דגים וצמחי מים שונים מנקים את המים ומעשירים אותם. כאשר המים זורמים דרך הפילטרים הקבורים בתחתית, יוצאים לבריכה ומשם לצמחים הממשיכים בתהליך הניקוי, ולמעשה מטהרים את המים לפני שהם חוזרים לבריכה התחתונה.

 

בריכה תחתונה: כאשר המים עברו דרך הבריכה העליונה ומשם במורד הנחל, הם מגיעים לבריכה התחתונה אשר מאפשרת להיכנס אליה וליהנות מרחצה במי הבריכה. בתחתית הבריכה יש משאבה אשר מעבירה את המים חזרה לבריכה העליונה בכדי לשמור על זרימת המים וניקוי חוזר ומתמשך של המים.

 

 


זרימת המים בין הבריכות האקולוגיות בחוות נאח״ת רוח
זרימת המים בין הבריכות האקולוגיות


אין כמו מים זורמים...

 

בנוסף ליתרונות האקולוגיים שלהן, בריכות אקולוגיות נותנות ערך אסתטי מיוחד ויוצרות מרחבים שלווים לצד המים החיים. הבריכות וזרימת המים מספקות הזדמנויות לרגיעה ושלווה, ומזמינות אתכם לחוות את היופי והשלווה של הסביבה שלנו. בין אם מדובר בצפייה בחיים הסובבים את הבריכות או פשוט הנאה מנוכחותה המרגיעה של מים, הבריכות האקולוגיות שלנו מעשירות את החוויה הכוללת של החווה שלנו.

 

מאמץ בנייה משותף

 

הקמת הבריכה הייתה כתוצאה משיתוף פעולה ומעורבות קהילתית. תהליך הבנייה שלנו כלל מגוון רחב של מתנדבים מהארץ ומחו״ל, אשר חברו יחד כדי לתרום מזמנם למאמץ הבנייה וההקמה. ביחד תכננו, חפרנו את הבריכות וטוואי הנחל ולאט לאט יצרנו את הבריכה העומדת במרכז החווה כיום. בלי העזרה והתמיכה של חברינו היקרים הפרויקט הזה לא היה יכול להתרחש!
 

 

Comments


bottom of page